23 Nisan’da Çocuklara Hediye

Sıradaki içerik:

23 Nisan’da Çocuklara Hediye

Bir Ürolog Meslek Yaşamındaki İlginç Anları Kitaplaştırırsa…

avatar

Dt. Merve Hakan

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dr. Rızkullah Yazırlıoğlu’nun hastalarıyla yaşadığı komik ve eğlenceli diyalogların anlatıldığı “ Burnuma Değdirirdim!”, yazarın, muayene esnasında yaşadığı trajikomik olayları okuyucusuyla paylaştığı eğlenceli bir kitap. 1976 yılından beri hekimlik yapan Yazırlıoğlu’nun farklı şehirlerde yaşadığı mesleki anılarından oluşan kitapta, yazarın hastaları muayene esnasında yaşadığı komik anektodlar ve hastaların kendilerini ifade ederken kullandığı yöresel ağzın getirdiği sevimli diyaloglar yer alıyor.

İşte kitaptan birkaç alıntı:

“Burnuma Değdirirdim!”ismi nereden geliyor?

“ ‘Gençliğimde çişimi burnuma değdirirdim, şimdi ise üstümü ıslatıyorum.’

Prostatı büyümüş yaşlı erkek hastanın söylediği bu söz, üroloji uzmanlık eğitimine yeni başlamış bir hekim olarak bana çok anlamlı gelmişti. Hemen, birlikte uzmanlık eğitimi yaptığım arkadaşlarımla da paylaştım. Onlar da çok anlamlı bulmuşlardı. Erkeğin yaşının ilerlemesiyle birlikte, prostat büyümesine bağlı olarak oluşan idrar basıncındaki azalmayı, bundan daha iyi ifade eden nükteli bir söz olamazdı. Bu sözün, üroloji camiasında çok daha geniş bir kitle ile paylaşılması gerektiğini düşünmüştüm.”

“Çişolog da pekâlâ üroloğun yerine kullanılabilir…”

“Tıp fakültesinden henüz yeni mezun olmuştum.

Tanıdık bir bayan; mezun olduğuma sevindiğini ifade etti ve bundan sonra ne yapmak istediğimi sordu. Üroloji ihtisası yapmak istediğimi söyleyince, “Yani, şimdi sen çişolog mu olacaksın?” şeklinde bir espri yaptı. Karşılıklı gülüştük.

Bayan, belki de farkında olmadan, üroloğun yerini tutabilecek doğru bir kelime kullandı.

Yunanca’da, üroloji kelimesinin açılımı: Uros-idrar, logos ise bilim, yani idrar bilimi.

Türkçe’de idrara çiş dendiğine göre, çişolog da, pekâlâ üroloğun yerine kullanılabilir.

On kilo kömür…

Orman köyünde yaşayan 70’li yaşlarda erkek hastaya prostat ameliyatı yapmıştım.

Kontrole geldiğinde, eşlik eden oğlu, “Doktor bey, biz ormanda kömür yapıyoruz size 10 kilo kömür getirdim.” diyerek, hediyesini bıraktı.

“Hanımla fuhuş yaparken”

“Muayenehaneye gelen ve erken boşalmadan yakınan 35 yaşındaki hasta; Eşi ile sevişmesini tanımlarken, “Hanımla fuhuş yaparken” şeklinde bir ifade kullandı.

Biraz da Dr. Rızkullah Yazırlıoğlu’dan bahsedelim…

Dr. Rızkullah Yazırlıoğlu, 1951 yılında Hatay’ın Samandağ ilçesinde dünyaya geldi. 1970 yılında lise eğitimini tamamlayan Yazırlıoğlu, aynı yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tıp eğitimine başladı. Yazar, anılarını ilk kez Cerrahpaşa’daki öğrencilik yıllarında, “Tıp yolunda Cerrahpaşa” dergisinde yazdığını ifade etti. Dr. Rızkullah Yazırlıoğlu, kitap yazmaya karar verdiğinde, o güne dek duyduklarını yazılı birer metin hâline getirmeye çalıştığını, sonra yaşadıklarını günlük olarak not ederek yazarlık yolunda adımlar attığını söylüyor.

*Kaynak: medimagazin.com.tr

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli