Artık Yeter!

Sıradaki içerik:

Artık Yeter!

Diş Hekimliği Öğrencileri Sorunlarına Çözüm İstiyor!

avatar

Dt. Merve Hakan

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bir diş hekimliği öğrencisi kolay yetişmiyor…

5 yıl boyunca zorlu bir eğitimden geçmeye çalışan öğrenciler yaşadıkları sorunların artık çözülmesini istiyor.

Birlik olmaksa hayli zor; çünkü rekabet daha öğrenciyken aşılanıyor, meslektaşlık kavramından uzaklaşılıyor.

Konuyla ilgili bize gönderilen bir yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

“Diş hekimliği öğrencileri olarak 3 yıl preklinik-teorik eğitimin ardından 4-5. sınıfta; hatta bazı fakültelerde dönem 3’te hasta bakmaya başlıyoruz.

Klinikte malzemeler devlet tarafından karşılanmıyor mu? Aeratör-mikromotor-angulduruva dediğimiz temel malzememiz 1500 TL tutuyor ve bunu biz alıyoruz. 3 yıl preklinikte öğrenmek için kendimizden harcanmamız bir nebze olabilirse de, klinikte ücreti hastaneye devlet tarafından ödenen bir hastanın malzemesini niye biz alıyoruz? Devlet belli miktarda veriyor ve hasta potansiyelinden dolayı yetmiyorsa; okulun döner sermayesinden karşılanabilir. Sonuçta çok hasta bakılması demek dönerin de artması demek.

Stajyer olarak ciddi miktarda hasta bakmakta ve emek sarf etmekteyiz; bunun karşılığında hiçbir şey almıyoruz, tam tersine harcama yapıyoruz. Bizler de tıp fakültelerinde internlerde olduğu gibi hakkımız olanı istiyoruz.

Bölümlerde baraj doldurmak apayrı bir problem. Şu kadar şu işlemden yapacaksın deniliyor ama hastayı öğrenci bulacak! Teorik dersleri bir kenara bırakıp oral diagnoz-cerrahi bölümlerinde tabiri caizse hasta avına çıkıyoruz! Bu arayış yüzünden meslek dayanışması yerine çatışması çıkıyor stajyerler arasında! Klinikten gelen hastalar eşit bir şekilde dağıtılsa; öğrenci sokakta-cafede gördüğü insanlara potansiyel hasta bakmaktan kurtulabilir.

Daha sonra teorik eksik kalınca yine suçlu biziz. Sabah kendi kliniğimizde; öğle arası ve sonrasında diğer kliniklerden kalan işlerimizi yapıp yurda döndüğümüzde aç, yorgun, bitmiş insanlar oluyoruz. Genciz ya, herşeye yetişmemiz bekleniyor; bizim de insan olduğumuz unutuluyor!

Endodonti bölümünde 5.sınıf öğrencilerine her gün 2-3 hasta verip ağzındaki bütün işleri bitireceksiniz deniliyor ki bazı hastalarda 8-10 dişe kanal tedavisi yapılması gerekebiliyor. Staj bitiminde elinde sürekli arayıp ‘Ne zaman çağıracaksınız?’ diyen hastalar kalıyor. Klinikte öğleden sonra çok az boş ünit olduğu için parça parça o işleri bitirmeye çalışıyorsun. Tek röntgen aleti; öğrencilere aldırılan 1-2 fosfor plak, dakikalarca sıra bekliyorsun. Bazı fakülteler senenin 2016 olduğunu unutmuş zannımca; çünkü hâlâ karanlık odada filmler banyo yaptırılıyor!

Başta protez bölümü olmak üzere diğer bölümlerde de hastalarla çok fazla muhatap olmamız, şehrin yarısında telefon numaramızın olması hiç hoş bir durum değil. Hastaların kendilerine muhtaç olduğumuzu hissetmeleri, peşlerinde koşmamamız; bizi hekim yapmıyor, acınası bir hâle sokuyor. ‘Sınav hastası bulmak’ diye bir durum var ki!!! “Şu dişlerinde şu şekilde çürük olacak.”, “Diş vital olacak ama kanala gidecek kadar da derin bir çürük olacak.”, “Kuafajla kurtarırsan; bütte görüşürüz! Kuafaj olmasın diye bile bile hızlı çalışırsan bütte görüşürüz!” Protezde birçok arkadaş ‘Siz gelin yeter ki!’ deyip hastanın ücretini ödüyor.

Ara dönemlerde tek dersten sınıf tekrarına kalmak; hem öğrenciye hem aileye maddi-manevi aşırı bir yük oluşturuyor. Hoca ve asistanlarımızla birebir ilişkimiz çok fazla olduğu için; bir hareketine takılı kalınabiliyor. Sırf bu yüzden dersi geçemeyebiliyor öğrenci.

Son sene tek dersten kalarak DUS a giremeyip 1 yıl kaybetmekse tam bir kabus. Sen onca stajın arasında dershaneye git,hazırlan; sonra hepsi boşa gitsin! İnsanı ideallerinden de hayattan da soğutuyor. Boşuna değil, en çok intihar eden meslek grubu diş hekimleri!”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
 • Tuğba Taş 7 sene önce
 • Bende Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisiyim ve söylediklerinize harfi harfine katılıyorum. Bunun için acilen bir yaptırım olması gerekiyor. Ben bu konuda BİMER e başvuruda bulunmuştum. Ama tek bir kişinin yazmasiyla değişiklik olmadığı açık. Birçok kişi buraya başvuruda bulunabilir veya başka ne gerekirse. Lütfen birseyler yapalım, yapılsın.

avatar
 • Seyit Ahmet Kasap 7 sene önce
 • 65 barajını gecemeyince sınıfta kalıyorsun 130 yapınca geciyorsun
  Ben çok uğraştım günllerce ünit kapmak için klinik kapısında sabah erkenden nöbetteydim.Eninde sonunda 91,5 bitim yaptım barajı geçtim ama 30 puan ceza kesti asistanlar.ve 61,5 ile sınıfta kaldım.
  Su an psikolojik olarak çok zor durumdayım.
  Bu fakülteye geldiğim gün için çok ağlıyorum
  Lütfen çocuklarınızı bu saçma bölümde okutmayın!

avatar
 • Seyit Ahmet Kasap 7 sene önce
 • Sözlüyü geçtikten sonra asıl kâbus başladı.
  Hiç bir şey ögretillmeden suya atılmış gibi hissettim haftalarca .
  Ne,nasıl yapılır hangi iş kime gösterilir hiç bir şey bilmiyorum.
  Yine de canla başla öğrendim bir çok aşamayı.
  Kaçan hastalar
  Hatta ölen hastalar ve yetişmeyen baraj puanı.

avatar
 • Seyit Ahmet Kasap 7 sene önce
 • Ve asistanların gözünde yanlış olarak algılanan her davranış sonucu kesilen ceza puanları.
  Bu sene başladım.
  İlk stajım protezdi.
  Önce hasta almak için sözlüyü geçmen gerekiyor dört haftada gecemedim.gecirmedi hocalar

avatar
 • Kubra G. 8 sene önce
 • Feci sekilde el atilmasi gereken bir egitim bolumu: diş hekimliği. Okuldan mezun oldugumu sonunda idrak edebildigim o diplomayi elime alma anı, abartisiz hayatimin en büyük rahatlama anıydı. 5 sene cok yorucu gecmisti. Mutlaka guzel anilar da oluyor ama stajyer ogrencileri amele gibi calistirip uzerlerinden para kazanmak hangi yasaya, hangi vicdana sığar, bilemiyorum. Dağlar gibi gozunde buyuyen barajlar, bozulacak diye korktugun doner aletler, slayti ekrana yollayip oradan okuyarak ders anlattigini dusunen ve bir de utanmadan devam zorunlulugu koyan hocalar..
  Umarim devlet bu konuya el atar ve umarim performans cilginligina baska bir cozum bulunur, zira mevcut sistem de ise yaramamakta.

avatar
 • Merve 8 sene önce
 • Yaziyi Okuyunca hakikaten ögrencilik yillarima döndüm. Meslege atılınca insan unutuyor yasadiklarini. Ama yazilanlar sonuna kadar dogru yani belki de daha fazlasi.. ogrencilik boyleyken insan mezun olunca deger gormek maddi manevi daha iyi kosullarda olmak istiyor. Ama ne yazikki o da olmuyor.. atanmak zor. Hele de devlet hastanesine atandinsa o daha da uzucu. Performans sistemi yuzunden gozu donmus insanlarin. Neden? Bastan bu sıkıntılari cek. Ve sana bu deger verilsin.. adsm bi nebze daha iyi. Tsm ler yan gelip yatma yeri. Ozelde is bulmak ve ustune deger gormek cok zor. Bir gun duzelecegini umut ediyorum her seyin ? yılmamak icin.. ogrenci olanlara tavsiyem bir sekilde uzman olun. Calisiyoken ders calismak cok zor. Ders moduna girmek ayri bir zor. Elbetteki hicbir meslek kolay degil ama tercih edecek arkadaslarim da artisiyla eksisiyle cok iyi dusunun iyi arastirin meslegi. Ben isteyerek girdim fakulteye hayalim oldu ama girince hakkinda hicbir bilgim olmadigini farkettim ? nasip. Cok yazdim ama Diş hekimligi deyince konusulacak şey coktur. Bilen bilir.?

avatar
 • Mehmet 8 sene önce
 • Çok süper yazmışsınız. Bir zamanlar öğrenci olan hocalarımız şimdi döner azalacak diye mi bize sırt dönüyorlar. Biz cebimizdeki çay parasını guttaya ege ye freze aljinata vermek zorunda miyiz? Benim baktigim hastadan para kaziyorlar ama bana malzeme vermiyorlar. Bu somuru degil de nedir? Sonra iyi hekim yetistirmek istiyoruz oluyor bunca seyin adi kusura bakmayin da o kliniklerde yaşanan survivordan sağ çıkmak için bütün cakalliklari öğreniyoruz. Ben arkadaşımı rakip olarak gormeye basliyorum. Artik samimiyet kalmiyor insanlar arasinda bu sistem cok yanlis… bi de bunlarin ustune asistanin tribi hocanın azarı hastanın ofu pufu…. biri lutfen bizlerinde insan olduğunu hatirlatsin hocalarimiza. Yeter artık bu lanet sistemi degistirin

avatar
 • Esra 8 sene önce
 • Ben diş hekimliği düşünüyorum ve bazı zorlukları olduğunu biliyordum ama bu kadarı… İlgi duyduğum tek meslekten de soğuyacağım heralde…

avatar
 • Şeyda 8 sene önce
 • Ve tüm bunlara ragmen kimse anlamiyor, hocalara sinek vızıltısı gibi gelecektir kesin. Ben 2. Sınıftayım daha ama tıp dersleri degil de alan derslerimden ozellikle protezden nefret ettim bu sene itibariyle. Derslere korkarak gidiyorum ve okulun sonu nasil gelir bilmiyorum.. Motivasyon olarak da zaten bitmisdurumdayi Verilen o minicik puanlr notlar sayesinde. Basariyorlar evet ogrenciyi yildirmayi..