KSÜ, Diş Hekimliği Fakültesi İçin YÖK’e Müracaat Etti

Sıradaki içerik:

KSÜ, Diş Hekimliği Fakültesi İçin YÖK’e Müracaat Etti

Dünya Cüzzam Haftası

avatar

Dt. Merve Hakan

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dr. Yakup İmren,’Her türlü tıbbi ve sosyal desteği sağladığımızı ve sağlayacağımızı bilmelerini istiyoruz’ dedi.

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak cüzamlı hastaların yanında olduklarını belirterek, “Her türlü tıbbi ve sosyal desteği sağladığımızı ve sağlayacağımızı bilmelerini istiyoruz” dedi.
25-31 Ocak Dünya Cüzzam Günü nedeniyle bir açıklama yayınlayan Dr. Yakup İmren, toplumda cüzzama karşı oluşan yanlış inançlardan ve bilgisizlikten kaynaklanan korkulara yer olmadığını, erken tanı konduğunda önlenebilen ve tedavisi kesin bir hastalık olduğunu belirtti. İmren, “Cüzzam hastalığının en büyük etkenleri kötü hayat şartları, temizlik şartlarında uygunsuzluk ve iyi beslenememedir. Özellikle dünya üzerindeki geri kalmış ülkelerde yaşanan yoksulluk, açlık, nüfus yoğunluğunun yüksek olması, iç savaşlar ve bu sebeplerden dolayı yaşanan göçler, cüzzam mikrobunun kökünün tamamen kazınmasına engeldir. Cüzzam mikrobuna karşı çoğu insanda doğal bir bağışıklık söz konusu olup, bu kişiler mikrobu almış olsalar bile vücut dirençleri yok edeceği için hastalık gerçekleşmemektedir. Mikrop vücuda girdikten hemen sonra değil, 2-7 yıl sonra ilk hastalık belirtileri görülür. Kuluçka süresinin değişken ve uzun olması da tanı koymayı güçleştiren faktörlerdendir.

Genellikle solunum yoluyla bulaşan mikrobun, uzun süre hasta kişi ile temas halinde olan kişilere ve ailede aktif mikrop taşıyan hasta kişi varsa, beraber yaşadığı çocuklara geçmesi ihtimali daha yüksektir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık 200 bin civarında yeni vaka tedaviye alınmaktadır. Ülkemizde ise sayısı kümülatif olarak bin 139 civarında kayıtlı vaka mevcuttur. 2013 yılında tespit edilen yeni vaka sayısı sadece birdir. Cüzzan hastalarının ilk tedavileri İstanbul, Ankara ve Elazığ illerinde bulunan hastanelerde yapılır. Cüzzanlı hastalarla ilgili her türlü izleme ve değerlendirmeler hastaların yaşadıkları ildeki sağlık kuruluşlarınca yürütülmektedir. Hastaların tedavi giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz karşılanmaktadır. Cüzam, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin hedeflerine ulaşması ile yakın zamanda dünyada ortadan kaldırılacağına inandığımız bir hastalıktır. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak cüzamlı hastalarımızın yanındayız. Her türlü tıbbi ve sosyal desteği sağladığımızı ve sağlayacağımızı bilmelerini istiyoruz” diye belirtti.

Necmi İdiz / Van

*Kaynak: medimagazin.com.tr

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli