Tıpta Ve Dişhekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği Yenilendi!

Sıradaki içerik:

Tıpta Ve Dişhekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği Yenilendi!

Ortodonti’de Dişler Hızlandı, Tedavi Süreleri Kısaldı

avatar

Dt. Merve Hakan

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

ABD’de FDA onayıyla uygulanmaya başlanan yeni uygulamayla tedavi süreleri yarı yarıya azaltıldı. Ortodontist Dr Aylin Sezen Yalçın çapraşık dişleri, diş tellerini daha az süre kullanarak düzelmelerini sağlayacak yeni uygulamayı anlatt.

Ortodontik tedavi gören hastaların en büyük derdi olan tedavi sürelerinde devrim yaratacak yeni uygulama, ABD’de yapılan ortodonti kongresinde tanıtıldı. Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, “İster ortaokula gitsin, ister profesyonel iş hayatında yer alsın istisnasız her hastamızın ortak sorunu tedavi sürelerinin uzun olmasıydı. Şimdi dişlerin düzelme hızının artırılabilmiş olması çok heyecan verici ve ortodontide çığır açan bir gelişme” dedi. Yeni yöntemin ortodonti tedavi süreçlerinde önemli bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Yalçın, “ABD’de her yıl yapılan, tüm dünyadan ortodontistlerin çok yüksek katılımı ile gerçekleşen ortodonti kongresinde öne çıkan konu “hız ve süreler” oldu. Özellikle diş hareketi hızlandırma yöntemleri açısından çok yüz güldürücü çalışma sonuçlarını sizlere anlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Belli Bir Frekansla Dişlere Titreşim Veriliyor

Yalçın ortodontide yeni bir dönem başlatan uygulamaları şöyle anlattı: “FDA onaylı bir cihazla tanışmanızı istiyorum. Cihaz belli bir frekansta titreşerek çalışıyor. Tedavi süresince, her gün, belli bir süre hastamız tarafından uygulanıyor. Düzenli kullanıldığında aygıtın yüzde 40 oranında tedavi sürelerini kısalttığı tespit edildi. Bu gerçekten de azımsanacak bir oran değil. 2 yıllık olduğu düşünülen bir tedavinin 1 yıl ya da 1.5 yıl sürmesi oldukça önemli bir fark.”

Bu gelişmenin özellikle yetişkin ve sosyal yaşamında diş telini sorun yapan hastalar için sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Yalçın, “Artık ortodonti tedavi süreçlerini daha kolay ve daha hızlı tamamlayabileceğiz. Hastalarımız da daha kısa sürede düzelme sağlandığı için mutlu olacak. Henüz bu yöntem ABD’de bile çok sınırlı uygulanıyor. Türkiye’de ise hastalarımda yeni yeni kullanmaya başladım”şeklinde konuştu.

Ortodontide de Kök Hücre Uygulaması Yapılıyor

Yalçın, yeni yöntemin yanı sıra artık ortodontide de kök hücre uygulamalarının kullanıldığına dikkat çekti. Yalçın, şöyle devam etti: “Çok çok yeni bir çalışma da şu anda çok popüler olan PRP (PLASMA RICH PLATELET) ile kombine yapılan ortodontik tedavi. Kendi kanımızın “kök hücre de posu” olduğunu artık biliyoruz. Kan veriyorsunuz. Kan, özel aygıtlarla belli sürelerde santrifüj ediliyor. Bu yolla kırmızı kan hücrelerinden ayrıştırılan sıvı, yine çeşitli amaçlarla kendi dokumuza enjekte ediliyor. İmplant operasyonlarında, kemik iyileşmesini hızlandırmak için, kemik kaybı olan hastalarımızda yaklaşık olarak 1 yıldır kullandığımız yöntemi şimdi de ortodontik tedavi hastalarında, diş hareketini hızlandırmak ve kemik hacmini korumak amacıyla kullanıyoruz” dedi.

*Kaynak: haberler.com

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli