2015 Yılı 2. Dönem İlk Defa Ve Yeniden Açıktan Atama Kurası (Eczacı, Uzman Diş Tabibi ve Diş Tabibi İle Emekli Olan Tabip ve Uzman Tabipler Dahil)

Sıradaki içerik:

2015 Yılı 2. Dönem İlk Defa Ve Yeniden Açıktan Atama Kurası (Eczacı, Uzman Diş Tabibi ve Diş Tabibi İle Emekli Olan Tabip ve Uzman Tabipler Dahil)

Tedavi Ucuz Ama…

avatar

Dt. Merve Hakan

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Sokaklardaki lisanssız dişçiler, tek dişi 50 Rupi (2 TL), bir damağı ise 800 Rupi’ye (yaklaşık 32 TL) yapıyor. Toplam 16 dişin bulunduğu damak, 30 dakikada müşteriye teslim ediliyor. 

Hindistan’da özellikle maddi durumu yerinde olmayan vatandaşlar diş tedavisi için sokaklardaki seyyar dişçileri tercih ediyor.

Hijyene pek aldırmayan vatandaşlar, ucuza ve tek seansla yaptırdığı dişlerinden memnun. Temizlik konusunda gün geçtikçe bilinçlenen halk ise yavaş yavaş bu alışkanlıklarından vazgeçiyor. Hindistan Diş Hekimleri’nden yapılan açıklamada, lisanslı diş hekimlerinin sayısının oldukça az olmasına vurgu yapılıyor. 

Baksh Hindistan’daki lisanssız seyyar dişçilerden sadece biri…

Baksh, ilk olarak bir çorba kaşığında bal kıvamında pembemsi bir jel hazırlıyor. Daha sonra Baksh söz konusu jeli, ağız ölçüsünü alabilmek için sandalyesine oturan müşterisinin damağına yapıştırıyor. Gerekli müdahaleleri yaptıktan sonra ise Baksh, müşterisinin ağzından çıkardığı kalıba dişleri teker teker eliyle yerleştiriyor. Baksh, tanesi 50 Rupi olan 16 dişi yapıştırdıktan sonra müşterisine bir damağı toplam yarım saat içinde teslim ediyor. 

Kardeşi, oğlu ve yeğeniyle uzun yıllardır bu işi yaptığını söyleyen Baksh, babasının izinden gittiğini ifade etti. Bakhs, “1984’den beri babamın izinden giderek bu mesleği yapıyorum. İş yerim caminin hemen yanında, dişin tanesini ise 50 Rupi’den yapıyorum.” dedi.

HALKIN BİLİNÇLENİNCE, MÜŞTERİLERİMİZ AZALDI

Günlük 20 müşterisi olduğunu söyleyen Baksh, son zamanlarda büyük şehirlerde HIV ve AIDS gibi virüslere karşı bilinçlenen halkın ve diş fakültelerinden mezun olan lisanslı dişhekimlerinin ardından işlerin eskisi gibi olmadığını belirtti.

Yeni Delhi’de sokaklarda çalışan 48 yaşındaki Satvinder Singh ise bu mesleği 3 kuşaktır yapanlardan. Singh, önceden günde 30 müşterisinin olduğunu söylerken şimdi ise bir iki tanesini zor bulduğundan dert yanıyor: “Halkın temizliğe karşı bilinçlenmesi ve resmi diş sektörünün büyümeye başlamasından dolayı bu meslek yavaş yavaş ölüyor.” 

Seyyar dişçi Singh eski günlerini şöyle anıyor: “Burada, Asya’nın en büyük baharat pazarı var. Yıllar önce buraya gelen tacirler altın ve gümüş diş taktırmak için dükkanda sıra olurlardı.” 

“Biz yaptığımız işin karşılığında müşterilerimizden sadece para değil, dua da alıyoruz.” diye konuşan Baksh ise bu işin hayatının bir parçası olduğunu, yoksulların hayatlarını bir nebze olsun iyileştirmek ve ailesinin geleneğini sürdürmek için bu mesleğe devam edeceğini söylüyor. Baksh ancak; çocuklarına ‘bundan sonra yeni mesleklere atılmalarını, bu işin geleceğinin olmadığını’ söylediğini ifade ediyor.

Öte yandan, ülkede ağız sağlığının emekleme döneminde olduğuna dikkat çeken Hindistan Diş Hekimleri Genel Sekreteri Ashok Dhoble, kaliteli ve nitelikli diş hekimleri bulmakta zorlanıldığını aktardı.

Dhoble, lisanslı profesyonel diş hekimleri tarafından fakirlere çok ucuz hizmet sağlanmasına rağmen, birçok vatandaşın her riski göze alarak sokak dişçilerine gittiğini kaydetti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli