Yirmi Ülkeden Dişhekimi Kuşadası’nda Buluştu!

Sıradaki içerik:

Yirmi Ülkeden Dişhekimi Kuşadası’nda Buluştu!

“Toplu Diş Fırçalama Rekoru“ Denemesi!

avatar

Dt. Merve Hakan

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

KÜ’den yapılan açıklamada, Diş Hekimliği Fakültesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Müdürlüğü arasında Roman çocukların diş tedavilerinin yapılmasına ilişkin 4 yıllık iş birliği protokolü imzalandığı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen KÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türksel Dülgergil de Fakülte olarak Kırıkkale’de 2013 – 2014 eğitim öğretim yılında 22 bin 500 çocuğa flor jel uygulandığını kaydetti.

 

– “Toplu Diş Fırçalama Rekoru” denemesi yapılacak

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Programı kapsamında Kocaeli’de yaşayan Roman vatandaşların çocuklarına da flor jel uygulamasının yapılacağını bildiren Dülgergil, şöyle devam etti:
“Program bu tip spesifik bir grup için Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. Program Eylül ayında Kocaeli’de yaygınlaştırılacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sağlık Müdürlüğü ve KÜ Diş Hekimliği Fakültesince imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde, 11 Haziran 2014 Çarşamba günü Türkiye’de ilk defa noter gözetiminde ‘Toplu Diş Fırçalama Rekoru’ denemesi yapılacak. 3 bin 500 ile 5 bin arasında çocuğun katılımını bekliyoruz. Rekor denemesi Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek.”

Dülgergil, rekor denemesinin, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri doğrultusunda toplumsal farkındalık mekanizmasının ağız sağlığı açısından çalıştırılması için önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.

*Kaynak: hakimiyet.com

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli