2016 Yılı 2.Dönem İlk Defa Ve Yeniden Açıktan Atama Kurası Münhal Kadrolar

Sıradaki içerik:

2016 Yılı 2.Dönem İlk Defa Ve Yeniden Açıktan Atama Kurası Münhal Kadrolar

Zorunlu e-imza’ya Geçiş İçin Geri Sayım Başladı

avatar

Dt. Merve Hakan

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Zorunlu e-imza uygulamasına 1 Nisan’da geçiliyor. Merak edilense uyum sağlanıp sağlanamayacağı…

Hala kağıt reçete yazan doktorların ne kadarının uygulamaya uyum sağlayabileceği 1 Nisan’da belli olacak. Daha önce pek çok hastanede reçeteleri sekreterlerin yazdığını belirten eczacılar, uygulamadan umutlu.

SGK’nın konuyla ilgili duyurusunda, elektronik ortamda yazılan e-reçetelerde 5 Ocak’ta hayata geçmesi planlanan “Güvenlikli Elektronik İmza” uygulamasının, gerekli teknik imkana sahip olmayan hekimler için ertelendiği ve hekimlerin 3 ay süreyle SGK kurumsal hekim şifresiyle işlem yapmaya devam etmesi sağlandığı belirtilerek, “Bu hekimlerin, belirtilen süre sonu olan 1 Nisan 2016’dan itibaren sistem tarafından SGK kurumsal hekim şifresiyle elektronik ortamda reçete yazılma işlemine izin verilmeyecek” denildi.

 

‘Aile hekimi yemeğe çıkınca reçete yazıyorlardı’

Uygulamayı Milliyet’te değerlendiren Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Ecz. Nurten Saydan, uygulamanın altyapı yetersizliği nedeniyle ertelendiğini belirterek, “Son 1 ay ıslak imzalı kağıt reçetelerin çoğaldığı şikayetleri geliyordu. Aile hekimlerinin yüzde 30’u hazırdı. Devlet hastaneleri ve üniversiteler hazır değildi. Özeller daha hazırdı” diye konuştu.

Eczaneler olarak elektronik imzalı reçeteyi desteklediklerini belirten Saydan, “Özellikle hastanelerde şifre hekimde değil, sekreterlikte oluyordu. Aile hekimi yemeğe çıkınca reçete yazıyorlardı. Umut ediyoruz elektronik imzaları da başkasına vermeyeceklerdir” diye ekledi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli