Diş Ağrısından Kurtulmak İçin Yöntemler

Sıradaki içerik:

Diş Ağrısından Kurtulmak İçin Yöntemler

Besinler ve Dişlere Etkileri

avatar

Dt. Merve Hakan

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Tükettiğimiz gıdaların miktarını iyi ayarlamamamız mide, kalp, damar hastalıklarına veya diş çürümelerine, kırılmalarına, dişeti çekilmelerine sebep olabiliyor. Bu yazımızda sizlere, özellikle de Ramazan Ayında dikkat etmemiz gereken beslenme alışkanlığımız hakkında bilgiler ileteceğim.

* * * 

Yaz mevsiminde soğuk yiyecek ve içecek tüketimi artıyor. Oysa diş hassasiyeti bazı kişilerde dondurma, soğuk içecek ve hatta meyve tüketimi ile bile oluşabiliyor ve günlük hayatı kâbusa çeviriyor. Bu nokta da çok soğuk yiyecek ve içecekler tüketmemenizi tavsiye ederim. 

Yine Ramazan ayında, iftar akşamlarının vazgeçilmez içecekleridir asitli içecekler. Yiyecekleri, mide daha kolay sindirsin diye tercih edilseler de dişlerin asit erozyonuna maruz kalmasına neden oluyorlar. Bu durumu önlemek için daha az tüketilmeli ya da arkasından ağız suyla çalkalanmalıdır. 

* * *

Asit içeren ve dişlere zarar veren yiyeceklerden bir diğeri ise elma, ağızda sadece fizyolojik temizlik sağlıyor. Elma yemenin diş çürüklerinin önlediği yolundaki inanış gerçeği yansıtmıyor. Aksine şekerli ve asitli yiyecekler arasında yer alan elmanın kalıntıları diş çürüklerine yol açıyor. 

Öyle ki bu konudaki açıklamalar da son derece önemli. Selçuk Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Alparslan Gökalp, Türkiye’de diş çürüğü oranının, yüzde 80’in üzerinde olduğunu söyledi.  Gökalp, özellikle elma yemenin diş çürüklerini önlediği yolundaki inanışın gerçeği yansıtmadığını dile getirerek  “Şekerli ve asitli yiyecekler arasında yer alan elmanın ağzındaki kalıntıları, diş çürüklerine yol açıyor. Elma ağızda sadece mekanik, yani fizyolojik temizlik sağlar. Nötrleştirici özelliği yoktur. Ağzı, yiyecek kalıntılarından arındıran elmanın ağızda kalan suyu asitliği artıracağından, çürümeyi hızlandırır” dedi. 

* * *

Diğer yandan, diyet listelerinin liste başı yoğurt diş ve dişetlerimizi koruyucu yiyeceklerden.  Japonya’ da yapılan araştırmalara göre, şekersiz yoğurt nefes kokusunu gideriyor, diş taşı ve diş eti iltihaplarını da doğal yollardan önlüyor. Diğer bir örnek de sonuçları İngiltere’de yayınlanan araştırmaya dayanıyor. Altı hafta boyunca günde bir porsiyon yoğurt yiyenlerin %80’inde nefes kokusuna yol açan hidrojen sülfit düzeyi düştü. Böylece Japon bilim adamları, yoğurdun içeriğindeki maddelerin bu rahatsızlıkları önlediğini vurguladı. 

Tüketilen her besin sağlığımızı etkilemektedir. Tükettiğimiz besinlerden ağız ve diş sağlığımız başta olmak üzere tüm vücudumuz etkilenir.. Sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsak yazımızdaki uyarılara dikkat etmeliyiz.

Mükemmel gülüşler dileğiyle..

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli