Dişhekimlerine Ciddi Haksızlık!

Sıradaki içerik:

Dişhekimlerine Ciddi Haksızlık!

Dişeti Kanaması Hastalık Habercisi Olabilir!

avatar

Dt. Merve Hakan

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bahçecioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, periodontal hastalıkların, diş çürüğü kadar yaygın görülen ve diş kaybına neden olan önemli bir sağlık problemi oluşturduğunu ifade etti.

Bu hastalığın belirtilerinin genellikle zor anlaşıldığını belirten Bahçeçioğlu, sağlıklı dişetinin soluk pembe renkli, mat, yüzeyi portakal kabuğu gibi girintili çıkıntılı olduğunu, hastalık durumunda ise diş eti kanaması, renk ve yüzey özelliklerinde değişim, taş, çekilme ve dişlerin uzaması gibi olumsuzlukların görüldüğünü vurguladı.

Bahçecioğlu, dişeti hastalıklarının en önemli sebebinin, ağzın temizlenmemesinden dolayı dişlerin yüzeyinde, dişeti birleşimine yerleşen, milyonlarca mikroptan oluşan birikintilerin neden olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar başarılı sonuç elde edilir. Tedavinin ilk aşaması ağız bakımı ve dişler üzerinden plak, diş taşı ve lekeleri uzaklaştırmak için diş yüzeylerinin temizlenmesidir. Bu iki üç seansta gerçekleştirilir. Hastalığın ilerlediği vakalarda operasyonlar tedavinin ikinci aşamasını oluşturur. Hastalık sadece dişetlerinde ise başlangıç tedavisine rağmen iltihap ve büyüme varsa, bu diş eti kesilerek uzaklaştırılır ve yara yüzeyi bir hafta süreyle pat ile korunur. Eğer hastalık daha ileri safhasında ise yani kemik erimesi varsa, dişeti kaldırılır, iltihaplı dokular temizlenir, kemik düzeltilir, diş eti kemiği örtecek biçimde yerleştirilir ve dikiş atılır. Dikişler ise bir hafta sonra alınır.”

*Kaynak: AA

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli