Güncelleme tarihi: 30.12.2019 15:00
Intel, Dizüstü Bilgisayarlar için Gelişmiş Soğutma Çözümünü Tanıtacak

Tedarikcilerden gelen bilgiler, yeni termal tasarımda sıcaklıkları düşürmek için buhar bölmeleri ve grafit levhalardan oluşan bir kombinasyonun ...

Tedarikcilerden gelen bilgiler, yeni termal tasarımda sıcaklıkları düşürmek için buhar bölmeleri ve grafit levhalardan oluşan bir kombinasyonun kullanıldığına işaret ediyor. Yeni bileşenler özellikle klavye ve dış kasanın arasında bulunan geleneksel termal modüllerin yerini alacak. Amaçlanan ise bu alanda oluşan ısıyı daha iyi dağıtılabilecek bir nokta olan ekranın arka kısmına aktarmak.

Bu proje ile soğutma verimliliğinin yüzde 30‘a kadar iyileştirilmesi bekleniyor. Çözüm ayrıca üreticilerin fansız dizüstü bilgisayarlar üretmesine ve bilgisayar kalınlıklarının azaltmasına olanak sağlayacak. Dizüstü bilgisayar üreticileri, yeni soğutma sistemini kullanırsa ısıyı iletmek için gereken grafit tabakasından dolayı sistemlerindeki menteşeleri yeniden tasarlamak zorunda kalabilir.

Çözümün duyurulacağı söylenen 2020 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı, 7-10 Ocak tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlenecek.